Asmenybės sutrikimai

Efektyvi pagalba patiriant asmenybės sutrikimus

Psichoterapijos ir vaistų pagalba galima pasiekti didelį progresą.

Konsultacija
Asmenybės sutrikimai

Efektyvi ir įvairiapusiška pagalba kenčiant nuo asmenybės sutrikimų

Žmonės yra unikalios asmenybės, kurias sudaro sudėtingas įvairių savybių derinys. Asmenybės bruožai daro įtaką tam, kaip žmonės supranta juos supantį pasaulį, kaip su juo bendrauja ir kaip mato save.

Idealiu atveju žmonių asmenybės bruožai leidžia jiems lanksčiai prisitaikyti prie besikeičiančios aplinkos taip, kad jie galėtų palaikyti sveikesnius santykius su kitais žmonėmis ir taikyti geresnes išgyvenimo strategijas. Kai žmonių asmenybės bruožai yra mažiau adaptyvūs, jie lemia nelankstumą ir sunkias bei nenaudingas reakcijas. Pavyzdžiui, stresą jie gali įveikti gerdami alkoholį ar piktnaudžiaudami narkotikais, sunkiai valdo pyktį, jiems sunku pasitikėti kitais ir užmegzti ryšį su jais. Asmenybės sutrikimai skirstomi į pogrupius.

Ketamino terapija asmenybės sutrikimams

Ketaminas, tradiciškai žinomas kaip anestetikas, pastaruoju metu sulaukė dėmesio dėl galimybės juo gydyti įvairius psichikos sveikatos sutrikimus, įskaitant depresiją ir potrauminio streso sutrikimą. Jo vaidmuo gydant asmenybės sutrikimus šiuo metu tiriamas ir suteikia daug pagrindo optimizmui.

Psichoterapija

Psichoterapija, arba pokalbių terapija, yra vienas iš pagrindinių asmenybės sutrikimų gydymo būdų.

 

Gydymas vaistais

Asmenybės sutrikimų simptomus galima palengvinti vaistais, tačiau jie geriausiai veikia kartu su psichoterapija.

Asmenybės sutrikimai

Mokslu paremta pagalba kenčiantiems nuo asmenybės sutrikimų

Ribinis asmenybės sutrikimas (BPD) – tai psichikos sveikatos būklė, kuriai būdingi itin dideli nuotaikų svyravimai, tarpasmeninių santykių nestabilumas ir impulsyvumas.

Ypač jautriems žmonėms būdinga stipri apleistumo baimė ir jie sunkiai reguliuoja savo emocijas, ypač pyktį. Jie taip pat linkę pasižymėti impulsyviu ir pavojingu elgesiu, pavyzdžiui, neatsargiu vairavimu ir grasinimais susižaloti. Dėl viso šio elgesio jiems sunku palaikyti santykius.

Ribinis asmenybės sutrikimas yra vienas iš būklių, vadinamų „B grupės“ asmenybės sutrikimais, kuriems būdingas dramatiškas ir nepastovus elgesys. Asmenybės sutrikimai – tai lėtiniai (ilgalaikiai) disfunkciniai elgesio modeliai, kurie yra nelankstūs, paplitę ir sukelia socialines problemas bei kančias.

Daugelis žmonių, gyvenančių su ribiniu asmenybės sutrikimu, nežino, kad turi šį sutrikimą, ir gali nesuvokti, kad yra sveikesnis būdas elgtis ir bendrauti su kitais.

Asmenybės sutrikimu sergantys žmonės gali būti šmaikštūs, žavūs ir linksmi, tačiau jie taip pat gali meluoti ir išnaudoti kitus. ASPD sergantys žmonės atrodo nerūpestingi ir nesigaili dėl savo veiksmų. Šį sutrikimą turintys asmenys gali elgtis neapgalvotai, destruktyviai ir nesaugiai, nejausdami kaltės, kai jų veiksmai kenkia kitiems žmonėms.

Šiuolaikinės diagnostikos sistemos mano, kad šis sutrikimas apima dvi susijusias, bet ne tapačias būsenas: Psichopatas“ – tai žmogus, kurio žalingi veiksmai kitų atžvilgiu atspindi išskaičiavimą, manipuliaciją ir gudrumą; jis taip pat linkęs nejausti emocijų ir imituoti (o ne jausti) empatiją kitiems. Jie gali būti apgaulingai charizmatiški ir žavūs. Priešingai, „sociopatai“ šiek tiek labiau geba formuoti prisirišimą prie kitų, tačiau vis tiek nepaiso socialinių taisyklių; jie linkę būti impulsyvesni, atsitiktiniai ir lengvai susijaudinantys nei psichopatija sergantys žmonės.

Histrioninis asmenybės sutrikimas yra vienas iš būklių, vadinamų „B grupės“ arba „dramatiniais“ asmenybės sutrikimais. Šiais sutrikimais sergantiems žmonėms būdingos intensyvios, nestabilios emocijos ir iškreiptas savęs vertinimas. Histrioniniu asmenybės sutrikimu  sergančių žmonių savivertė priklauso nuo kitų žmonių pritarimo ir kyla ne iš tikro savivertės jausmo. Jie nepaprastai trokšta būti pastebėti ir dažnai elgiasi dramatiškai arba netinkamai, kad sulauktų dėmesio. Žodis „histrioniškas“ reiškia „dramatiškas arba teatrališkas“.

Šis sutrikimas dažniau pasitaiko moterims ir žmonėms, kuriems gimstant priskirta moteriška lyties atstovė, tačiau mokslininkai mano, kad tai gali atspindėti šališkumą diagnozuojant šį sutrikimą. Paprastai šis sutrikimas išryškėja paauglystėje arba ankstyvojoje brandoje.

Pagrindinis šizoidinio asmenybės sutrikimo bruožas – nesidomėjimas žmonėmis ir santykiais. Jei sergate šiuo sutrikimu, aplinkiniai gali jus laikyti nuošaliu, nutolusiu ir neemocingu. Tikriausiai mieliau laiką leidžiate vienas.

Šizoidiniu asmenybės sutrikimu sergantys žmonės neturi haliucinacijų ar iliuzijų. Daugelis jų gali gana gerai funkcionuoti, jei tik nepatenka į situacijas, kuriose reikia daug bendrauti su kitais žmonėmis.

Vengiančios asmenybės sutrikimui būdingas itin didelis socialinis slopinimas, neadekvatumo jausmas ir jautrumas neigiamai kritikai bei atmetimui. Tačiau simptomai yra ne tik drovūs ar socialiai nepatogūs. Vengiančios asmenybės sutrikimas sukelia didelių problemų, kurios turi įtakos gebėjimui bendrauti su kitais žmonėmis ir palaikyti santykius kasdieniame gyvenime.