Depresija yra sveikatos sutrikimas, sukeliantis lėtinį tuštumos, liūdesio ar nesugebėjimo jausti malonumą jausmą. Sutrikimas gali pakenkti žmogaus santykiams, gebėjimui dirbti ir bendrai sveikatai. Sunkiais atvejais gali privesti prie savižudybės.
Mes nesame tik gydytojai, mūsų komandą konsultuojantys mokslininkai leidžia sutrikimui įveikti taikyti pačias naujausias mokslu paremtas priemones.
Ketamino terapija
Intraveninis ketaminas pasižymi greitu antidepresiniu poveikiu – praėjus 24 valandoms po vienkartinės dozės, 64 % gydymui atsparių pacientų depresijos simptomai reikšmingai sumažėja.
Psichoterapija ir gyvenimo būdo pokyčiai
Sveikas gyvenimo būdas, harmonizuojantis protą ir kūną leidžia išvengti depresijos. Psichoterapija padeda pastebėti ir kontroliuoti depresiją skatinančias aplinkybes.
Gydymas vaistais
Antidepresantai veikia – vieni veiksmingiau nei kiti. Deja, šie vaistai pasižymi nemaloniais šalutiniais poveikiais ir suveikia ne iš karto.
Ką apie depresiją sako mokslas
Depresijos priežastys, įveikimo būdai, ateities medicina
Depresinis sutrikimas (dar vadinamas depresija) yra dažnai pasitaikanti dvasinės sveikatos problema. Jis pasireiškia prislėgta nuotaika, malonumo ar susidomėjimo veikla praradimu ilgam laikui. Depresija skiriasi nuo įprastos nuotaikų kaitos ir jausmų, susijusių su kasdieniu gyvenimu. Ji gali paveikti visus gyvenimo aspektus, įskaitant santykius su šeima, draugais ir bendruomene. Sutrikimas gali sukelti arba lemti problemas mokykloje ir darbe. Depresija gali ištikti bet kurį žmogų. Žmonės, kurie patyrė prievartą, sunkias netektis ar kitus stresą keliančius įvykius, yra labiau linkę susirgti depresija. Moterims depresija diagnozuojama dažniau, bet vyrai dažniau sau atima gyvybę.
Mokslininkai nustatė šešias biologiškai skirtingas depresijos formas, kurios gali paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės nereaguoja į tradicinius šio sutrikimo gydymo būdus, pavyzdžiui, antidepresantus ir pokalbių terapiją. Tyrime su dirbtinio intelekto pagalba mokslininkai išanalizavo daugiau kaip 800 pacientų, kuriems buvo diagnozuota depresija ir nerimas, smegenų vaizdus. Šios skenogramos buvo daromos pacientams ilsintis ir atliekant įvairias užduotis, skirtas jų smegenų veiklai patikrinti.
Atlikę atskirą analizę, mokslininkai nustatė, kad trys iš šešių nustatytų potipių turi požymių, rodančių, kad yra didesnė arba mažesnė tikimybė, jog jie reaguos į tam tikrą gydymą. Pavyzdžiui, pacientai, kurių kognityvinių smegenų sričių aktyvumas buvo didelis, geriau reagavo į antidepresantą venlafaksiną.
Psichoterapija
Psichoterapija (pokalbių terapija) – tai pokalbiai su psichikos sveikatos specialistu. Terapeutas padeda jums nustatyti ir pakeisti kontraproduktyvias emocijas, mintis ir elgesį. Yra daug psichoterapijos rūšių – labiausiai paplitusi yra kognityvinė elgesio terapija (KET). Kartais teigiamam poveikiui užtenka trumpos terapijos. Kiti žmonės gydymą tęsia kelis mėnesius ar metus.
Vaistai
Receptiniai vaistai, vadinami antidepresantais, gali padėti pakeisti depresiją sukeliančią smegenų chemiją. Yra keletas skirtingų antidepresantų rūšių, todėl gali prireikti laiko, kol išsiaiškinsite, koks vaistas jums geriausiai tinka. Kai kurie antidepresantai turi šalutinį poveikį, kuris dažnai laikui bėgant pagerėja. Jei jie nepraeina, pasitarkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju. Galbūt jums geriau tiks kitas vaistas.
Papildoma medicina
Tai gydymas, kurį galite gauti kartu su tradicine vakarietiška medicina. Žmonėms, sergantiems lengva depresija arba nuolatiniais simptomais, savijautą gali pagerinti tokie gydymo būdai kaip masažas, kūno terapija, hipnozė, meno terapija.
Smegenų stimuliavimo terapija
Smegenų stimuliacijos terapija gali padėti žmonėms, sergantiems sunkia depresija arba depresija su psichoze. Smegenų stimuliacijos terapijos rūšys: elektrokonvulsinė terapija (EKT), transkranijinė magnetinė stimuliacija (TMS) ir klajoklio nervo stimuliacija (VNS).
Gyvenimo būdo pokyčiai
Taip pat yra dalykų, kuriuos galite daryti namuose, kad pagerintumėte depresijos simptomus, pvz: reguliariai mankštintis. Kokybiškas miegas (ne per mažai ir ne per daug). Sveika mityba.
Vengti alkoholio, kuris yra depresiją sukelianti medžiaga.
Laiko praleidimas su žmonėmis, kurie jums rūpi.