Ketaminas pogimdyvinei depresijai išvengti

Naujo tyrimo duomenimis, viena nedidelės dozės esketamino injekcija, suleista iškart po gimdymo, sumažina didžiosios depresijos epizodų skaičių. Būsimų motinų depresija gimdymo metu ir netrukus po jo tampa opia pasauline sveikatos problema. Kalbant apie gydymą, medikai aktyviai ieško naujų gydymo metodų, skirtų jaunų tėvų depresijos simptomams šalinti, įskaitant psichodelinių narkotikų vartojimą (vienas iš neseniai paskelbtų tyrimų).

Kinijos ir Jungtinių Valstijų mokslininkai pristatė daug žadančią intervenciją: pasirodo, kad iš karto po gimdymo suleista viena mažos dozės esketamino injekcija gerokai sumažina motinų, kurios sirgo prenataline depresija, didelių depresijos epizodų skaičių.

Aklas, placebu kontroliuojamas tyrimas truko maždaug dvejus metus ir buvo atliekamas penkiose Kinijos ligoninėse.

Tyrėjai nustatė, kad tarp prenatalinės depresijos simptomus jaučiančių dalyvių, kuriems buvo skiriamas esketaminas, buvo apie 75 proc. mažesnė tikimybė, kad po 42 dienų jiems pasireikš didelės depresijos epizodai, palyginti su kitais dalyviais.

Dalyviai buvo suskirstyti į dvi grupes: vieni gavo esketamino, kiti – placebo injekciją praėjus maždaug 40 minučių po gimdymo. Visą tyrimo laikotarpį dalyviai buvo apklausiami praėjus 18-30 valandų po gimdymo, 7 dieną ir dar kartą 42 dieną.

Pasibaigus 42 dienų laikotarpiui, tik 6,7 proc. motinų, gavusių esketaminą, buvo susidūrusios su didelės depresijos epizodu, o placebo injekcijas gavusių motinų buvo 25,4 proc. Kai kurioms pasireiškė šalutinis poveikis – galvos svaigimas ir dvigubas matymas, tačiau jis išnyko per vieną dieną.

„Vienkartinė intraveninio esketamino dozė yra nepaprastai saugi, veiksminga ir pigi moterims, kurioms gresia depresijos paūmėjimas po gimdymo”, – „Euronews Health” sakė tyrime nedalyvavęs Oksfordo universiteto psichiatrijos docentas daktaras Rupertas Makšeinas (Rupert McShane).

„Jungtinėje Karalystėje mums tenka iššūkis – rasti lėšų stebėsenai, kad nauda būtų kuo didesnė, o rizika kuo mažesnė”, – pridūrė jis.

Pogimdyminė depresija ištinka vieną iš dešimties pagimdžiusių moterų.

Susirgusieji patiria intensyvų liūdesio, nerimo ir išsekimo jausmą, kuris paprastai prasideda praėjus 2-3 dienoms po gimdymo ir gali tęstis kelis mėnesius. Kiti simptomai: nemiga, apetito praradimas, didelis dirglumas ir sunkumai užmezgant ryšį su kūdikiu.

Retais atvejais gali išsivystyti kraštutinis sutrikimas, vadinamas pogimdymine psichoze.
Esamas gydymas apima pokalbių terapiją arba tradicinius antidepresantus, tačiau jų poveikis gali pasireikšti tik po kelių savaičių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *