Ketamino naudojimas neklinikinėje aplinkoje

Vis dažniau kalbama apie problemas, kylančias dėl greitai veikiančio psichoaktyvaus junginio – ketamino rekreacinio vartojimo. Šis disociatyvus psichodelikas, dažnai vadinamas K arba Ket, yra patvirtintas vaistas anestezijoje, o purškiama jo forma naudojama gydymui atsparioje depresijoje.

Ketaminas yra veiksmingas anestetikas ir vaidina svarbų vaidmenį mūšio lauke ir skubios pagalbos medicinoje. Jis vartojamas skausmui malšinti slaugant mirštančiuosius ir gali būti naudojamas kai kurioms depresijos formoms gydyti. Tačiau kai kuriems gydytojams ir specializuotiems gydymo nuo narkotikų paslaugų teikėjams nerimą kelia jo naudojimas ne medicinos tikslais.

Nelegalioje rinkoje ketaminas yra pigesnis už kokainą ir MDMA (ekstazį). Dėl to šis vaistas tampa patrauklus jaunimui ir ribotas pajamas turintiems asmenims kaip pasiliksminimo priemonė.

Ketaminas paprastai pradeda veikti maždaug po 15 minučių ir sukelia euforiją, atsipalaidavimą ir lengvą atsiribojimo jausmą. Tačiau vartojant didesnes dozes jis taip pat gali sukelti disociaciją. Ši būsena gali klaidinti ir sukelti panikos priepuolius bei atminties praradimą. Ketaminas gali padidinti kraujospūdį ir paveikti kvėpavimą bei širdies veiklą.

Poveikis taip pat gali būti mirtinas. Dėl šio narkotiko vartojimo 2023 m. mirė serialo „Draugai“ aktorius Matthew Perry.

Kai kurie urologai išreiškė susirūpinimą dėl padidėjusių šlapimo pūslės problemų (vadinamoji „ketamino šlapimo pūslė“), vaistą naudojant ilgai ir intensyviai, pro nosį.

Ketaminas pirmą kartą išpopuliarėjo kaip pramoginis narkotikas XX a. dešimtojo dešimtmečio pradžioje.

Ekspertai daro prielaidą, kad iš dalies ketamino vartojimas didėja dėl to, kad kai kurie žmonės, turintys psichikos sveikatos problemų, negali gauti gydymo dėl ilgų laukiančiųjų sąrašų ar siaurų indikacijų.

Užuot laukę specializuoto gydymo, kai kurie žmonės griebiasi savigydos patys, kad gautų tam tikrą atokvėpį nuo simptomų. Ketaminas vartotojams gali sukelti disociacijos jausmą, tai bus pageidautina būsena tiems, kurie siekia pabėgti nuo bjaurių psichikos sveikatos simptomų, nerimą keliančių minčių ir jausmų.

Atsižvelgiant į tai, kad ketaminas yra santykinai lengvai prieinamas, palyginti pigus ir greitai veikiantis, nesunku suprasti, kodėl jis yra patrauklus, ypač dėl to, kad nereikia ilgai laukti eilėse ar atitikti griežtų gydymo kriterijų.

Ketaminas nesukelia tokios pat pagirios kaip alkoholis ir kiti narkotikai. Dėl to jis patrauklus tiems, kurie kitą dieną po jo vartojimo turi būti darbe.

Tačiau daugelis žmonių kartu su ketaminu rekreaciškai vartoja ir kitas medžiagas – paprastai alkoholį. Alkoholio ir ketamino maišymas gali sukelti didelę žalą – nuo sulėtėjusio kvėpavimo iki komos ir net mirtino perdozavimo.

Paradoksalu, tačiau ketaminas tiriamas kaip gydymo priemonė nuo alkoholio priklausomiems asmenims, įskaitant tuos, kurie nereagavo į tradicines gydymo formas. Ketaminas naudingiausias su terapija, kurios savigyda užsiimantys vartotojai dažnai neieško.

Užkirsti kelią ketamino vartojimui – vienintelis būdas būti tikriems, kad jis nedarys žalos. Jau aišku, kad tai nėra realu. Jei pripažįstame, kad jaunimas ir suaugusieji ir toliau jį vartos, tuomet turėtume siekti sumažinti galimą žalą. Jau yra naudingų priemonių, tačiau su narkotikais susijusiai žalai mažinti reikia aktyvesnio atsako – tokio, kuris nesiremtų propagandinių lankstukų platinimu.