Obsesinis kompulsinis sutrikimas

Greita pagalba patiriant OKS

Padedame greitai įveikti obscesyvias mintis ir ritualus

Obscesinis kompulsinis sutrikimas

Efektyvi pagalba patiriant obscesinio kompulsinio sutrikimo simptomus

Obsesinis kompulsinis sutrikimas (OKS) yra psichikos sveikatos sutrikimas, kuris pasireiškia įvairaus amžiaus ir gyvenimo sričių žmonėms, kai žmogus įsitraukia į obsesijų ir kompulsijų ciklą. Obsesijos – tai nepageidaujamos, įkyrios mintys, vaizdiniai ar potraukiai, sukeliantys stipriai kankinančius jausmus.

Ketamino terapija

Tyrimai rodo, kad mažų dozių ketamino infuzijos gali greitai sumažinti OKS simptomus ir padėti asmenims, kuriems nepadeda kiti būdai.

Psichoterapija ir gyvenimo būdo pokyčiai

Sveikas gyvenimo būdas, harmonizuojantis protą ir kūną leidžia išvengti depresijos. Psichoterapija padeda pastebėti ir kontroliuoti depresiją skatinančias aplinkybes.

Gydymas vaistais

Antidepresantai veikia – vieni veiksmingiau nei kiti. Deja, šie vaistai pasižymi nemaloniais šalutiniais poveikiais ir suveikia ne iš karto.

Obscesinis – kompulsinis sutrikimas

Mokslu grįsti obscesinio – kompulsinio sutrikimo įveikimo būdai

Obsesinis-kompulsinis sutrikimas (OKS) – tai ilgai trunkanti būsena, kai žmogus patiria nekontroliuojamas ir pasikartojančias mintis (obsesijas), atlieka pasikartojančius ritualus (kompulsijas) arba ir viena, ir kita. Sergantiesiems OKS būdingi daug laiko reikalaujantys simptomai, kurie gali kelti didelį nerimą arba trukdyti kasdieniam gyvenimui. Tačiau yra gydymas, padedantis žmonėms suvaldyti simptomus ir pagerinti jų gyvenimo kokybę.

Sergantieji OKS gali turėti obsesijų, kompulsijų arba ir vienų, ir kitų. Obsesijos – tai pasikartojančios mintys, potraukiai ar vaizdiniai, kurie yra įkyrūs, nepageidaujami ir daugeliui žmonių kelia nerimą. Dažniausiai pasitaikančios obsesijos yra šios:

  • Baimė dėl mikrobų ar užterštumo
  • Baimė ką nors pamiršti, prarasti ar netinkamai padėti
  • Baimė prarasti savo elgesio kontrolę
  • Agresyvios mintys apie kitus arba save
  • Nepageidaujamos, draudžiamos ar tabu mintys, susijusios su seksu, religija ar žala.
  • Troškimas, kad viskas būtų simetriška arba tobulai sutvarkyta

Kompulsijos – tai pasikartojantis elgesys, kurį žmogus jaučia poreikį atlikti, dažnai kaip atsaką į maniją. Dažniausiai pasitaikančios kompulsijos yra šios:

  • Pernelyg dažnas valymas arba rankų plovimas
  • Daiktų užsakymas arba išdėstymas tam tikru, tiksliu būdu
  • Nuolatinis daiktų tikrinimas, pavyzdžiui, ar durys užrakintos arba ar orkaitė išjungta
  • Priverstinis skaičiavimas
  • Meldimasis arba žodžių kartojimas tyliai

Ne visos pasikartojančios mintys yra obsesijos, o ne visi ritualai ar įpročiai yra kompulsijos. Tačiau sergantieji OKS paprastai:

  • Negali kontroliuoti savo manijų ar kompulsijų, net jei žino, kad jos yra pernelyg stiprios.
  • Daugiau nei 1 valandą per dieną skiria savo manijoms ar prievartoms.
  • Nepatiria malonumo dėl kompulsijų, bet gali jausti laikiną nerimo palengvėjimą.
  • Dėl šių minčių ar elgesio patiria didelių problemų kasdieniame gyvenime.

Psichoterapija

Psichoterapija gali būti veiksmingas gydymas suaugusiesiems ir vaikams, sergantiems OKS. Tyrimai rodo, kad tam tikros psichoterapijos rūšys, įskaitant kognityvinę elgesio terapiją ir kitas susijusias terapijas, daugeliui žmonių gali būti tokios pat veiksmingos kaip ir vaistai. Kitiems psichoterapija gali būti veiksmingiausia, kai ji derinama su medikamentais.

Vaistai

Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai gali skirti vaistų, padedančių gydyti OKS. Dažniausiai nuo OKS skiriami vaistai yra antidepresantai, veikiantys serotoniną – cheminį smegenų perdaviklį, susijusį su depresija ir OKS. Didžiausia antidepresantų kategorija vadinama selektyviais serotonino reabsorbcijos inhibitoriais.

Gydymas antidepresantais gali užtrukti 8-12 savaičių, kol simptomai pradės gerėti, o gydant OKS gali prireikti didesnių dozių nei paprastai vartojamos depresijai gydyti. Kai kuriems žmonėms šie vaistai gali sukelti šalutinį poveikį, pavyzdžiui, galvos skausmą, pykinimą ar miego sutrikimus. Dauguma sergančiųjų OKS pastebi, kad vaistai, dažnai kartu su psichoterapija, gali padėti jiems suvaldyti simptomus.