Ateityje
Psichodelinės terapijos klinika
Jokiu būdu neskatiname ir nerekomenduojame naudoti sveikatos ministerijos nepatvirtintų ar nelegalių psichoaktyvių junginių. Šis puslapis skirtas žalos mažinimui ir mes vadovaujamės Lietuvos Respublikos įstatymais ir Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis.
Psichodelikų žalos mažinimo ir integracijos terapija, pagalba sergant priklausomybėmis
Psichoaktyvių medžiagų rizikos mažinimas yra legali veikla, kurią vakarų pasaulyje (Lietuvoje irgi) vykdo daugelis nevyriausybinių organizacijų, bandančių sumažinti galimą psichoaktyvių medžiagų žalą švietimu, švarių švirkštų dalinimu, narkotikų grynumo testavimu, psichologine ir medicinine pagalba festivaliuose.
Nemokamas žalos mažinimo paslaugas Lietuvoje teikia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento organizacija BE SAFE LAB ir savanorių organizacija JAUNA BANGA.
MAPS (Multdisciplinary association for psychedelic studies) organizacija išskiria 4 psichodelikų žalos mažinimo principus:
- Saugios erdvės sukūrimas
- Priežiūra, o ne vadovavimas
- Išsikalbėjimas, o ne tildymas
- Sunku, nereiškia blogai
Integracija yra procesas, kurio metu vyksta psichodelinėje sesijoje įgautos patirties suvokimas, apdorojimas ir pritaikymas gyvenime. Ją visiškai legaliai gali atlikti psichologai ir psichoterapeutai, turintys šiek tiek žinių apie klasikinių psichodelikų psichologinį poveikį. Suvartojus didelę psichodelikų dozę, gali būti patiriamos laukinės, sunkiai kontroliuojamos mistinės patirtys. Kai asmuo sugrįžtą į įprastą sąmonės būseną, jos lieka tarsi matomos pro galinio vaizdo veidrodėlį.
Integracijos tikslas – surasti naudingus psichodelinės patirties fragmentus ir neleisti jiems išgaruoti. Neintegruota ir nesuprasta sunki patirtis gali kelti daug psichologinės žalos. Integracijos metu jokios psichoaktyvios medžiagos nėra naudojamos, tai yra psichologinis darbas, atliekamas visiškai pasibaigus psichoaktyvių medžiagų poveikiui.
Žodis terapija atskleidžia tikrą šių veiksmų paskirtį. Kitaip tariant, psichodelikų vartojimas yra uždraustas daugumoje pasaulio šalių, tačiau psichoterapija ir žalos mažinimas yra legalūs, todėl bet koks asmuo prisiimdamas asmeninę teisinę riziką (už draudžiamų psichoaktyvių medžiagų vartojimą) gali visiškai oficialiai sulaukti profesionalų pagalbos.
Taigi žalos mažinimo ir integracijos terapija yra pavadinimas, naudotinas iki tol, kol psichodelinė medicina taps visiškai legalia ir psichodelikų padedama psichoterapija arba psichodelinė terapija taps įprastu dvasinių sutrikimų gydymo būdu.
Psichodelikų vartojimo rizikos ir žalos mažinimas yra terapeutų ir medikų etinė pareiga, kaip ir tokios savigydos naudos didinimas. Daugumoje šalių gydytojai dar negali rekomenduoti ar paskirti psichodelikų, juo labiau negali dirbti padejėjais psichodelinės sesijos metu. Nepaisant to, atsižvelgiant į teisinius ir etinius aspektus, psichoterapijos ir psichiatrijos paslaugos gali būti teikiamos visiškai legaliai prieš ir po psichodelinės sesijos.
Žalos mažinimo konsultacija
Konsultacijos metu įvertiname paciento ligos istoriją ir pateikiame mokslu grįstą informaciją apie įvairių psichoaktyvių medžiagų rizikos ir naudos santykį. Taip pat informuojame apie Lietuvos Respublikos įstatymus.
Psichoaktyvių medžiagų tikrinimas
Psichoaktyvių medžiagų tikrinimo paslauga suteikia galimybę jų vartotojams atlikti cheminę mėginių analizę, taip pat suteikti viešą informaciją apie mėginių turinį, padedant teisėsaugai užkirsti kelią mirtinų medžiagų plitimui. Taip pat suteikia galimybę duoti vartotojams sveikatos patarimų, o kai kuriais atvejais ir konsultacijų ar trumpų intervencijų dėl priklausomybės. Žalos mažinimo paslaugos gelbsti gyvybes.
Klinika iš ateities
Konsultantai
Psichodelikų žalos mažinimas ir integracija, pagalba sergant priklausomybėmis
Žalos mažinimo ekspertai
Dr. Robertas Strumila
Psichoedukacija ir psichiatrinis vertinimas
Gydytoja – psichoterapeutė Justina Aleksaitė
Psichoterapinis pasirengimas ir integracija